Železniční síť je jako živý organismus. Čím rychleji ji osekáváme, tím rychleji umírá.

Do Pohořelic se vrátily vlaky, ale jen na víkend

19.06.2012 09:15

Stalo se tak u příležitosti Slavností města Pohořelic. Za to, že se krásnou lokálkou opět vydaly vlaky, lze děkovat vlastně dvěma spolkům: Klubu přátel kolejových vozidel (KPKV) a Klubu přátel lokálek (KPL) z Břeclavi. O víkendu se trať, po které první vlak vyjel již v roce 1895, vrátila zase do minulosti.
V sobotu 16. června po ní mezi Vranovicemi a Pohořelicemi jezdil vlak tažený parní lokomotivou BS200. Tuto lokomotivu zrekonstruovali právě lidé z KPKV a jde o druhý pojízdný stroj ze tří u nás. Dvounápravová parní lokomotiva vlastně nikdy na trať s lidmi nevyjela, neboť šlo o stroj průmyslový. Nejčastěji tyto lokomotivy jezdily v cukrovarech. Počasí v sobotu krásně vyšlo, a proto se tímto zajímavým vláčkem povozilo mnoho lidí, zejména dětí.
V neděli už vyjela historická souprava z Brna-hlavního nádraží. Tvořily jí vozy 3. třídy, řady Ce, z dob našich babiček. V čele vlaku pak stála parní lokomotiva řady 433.001, známá jako "Skaličák." Vlakovou četu tvořili členové Klubu přátel lokálek, jehož znak byl i na samotné lokomotivě. Jako ozvláštnění celé jízdy zde byli i doboví cestující, v podání členů občanského sdružení Kolejová z Blanska.
Krátce po poledni v neděli jste tedy mohli v Brně na prvním nástupišti potkat pana továrníka se ženou a dětmi, ve stejném vlaku se chystala odjet i jeho milenka, dělník vracející se z lázní, movitý chlapík z podsvětí se ženou, či dokonce přidrzlý zlodějíček. Vlak vyrazil ve 12.40 směr Vranovice a Pohořelice. Tam mnozí lidé vystoupili a šli právě do Pohořelic sledovat kulturní program, zatímco vlak s dobovými cestujícími a osádkou se vydal zpět do Vranovic. Zde postál asi půl hodiny, cestující zatím čelili zájmu fotografů, a po půlhodině se vlak vydal opět do Pohořelic. Zde provedli hasiči dozbrojení lokomotivy a v 18 hodin se historická souprava plně obsazena vracela k Brnu.
Akce, kterou KPL pojmenovalo Pohořelický parní víkend, se díky počasí a velké propagaci, vydařila. Nyní je na trati zase klid. Kouř se rozplynul, utichl ruch na zastávkách. Prý však ne navždy. Marek Tomek, předseda Klubu přátel lokálek (KPL), už plánuje další ročník této akce. Věřme, že vyjde a že krásná trať opět, aspoň na pár hodin ožije...

Zpět