Železniční síť je jako živý organismus. Čím rychleji ji osekáváme, tím rychleji umírá.

Výročí zahájení provozu

17.09.2012 17:30

Protože 17. září slaví lokálka narozeniny, toho dne v roce 1895 byl zahájen pravidelný provoz na dráze, rozhodli jsme se, že výročí oslavíme. Jako vhodná se nám jevila sobota, proto jsme  15. září u příležitosti 117. výročí zahájení dopravy na lokálce, vypravili dva páry vlaků tvořených historickým motorovým vozem M240.0113 "Singrovka" z roku 1964 majitele ing. Jiřího Kotase ze spřízněného občanského sdružení Klub přátel kolejových vozidel Brno.

Abychom nemuseli jet z Brna, kde ing. Kotas své poklady deponuje, prázdní, nabídli jsme Dětskému domovu v Brně, že mohou děti jet s námi. V Pohořelicích se shodou okolností konaly akce k výročí založení Sokola Pohořelice s doprovodným programem, takže snad byly děti spokojeny. Fotbalový klub Pohořelice oslavil významné jubileum kopanou. Nejenže se na tamním hřišti představil v mistrovských zápasech pohořelický dorost a A tým, ale také Menšíkova jedenáctka se slovenským týmem MUFUZA alias Mužstvo futbalových zázraků.

Singrovka svezla během dvou jízd na sto osmdesát platících svátečních pasažérů. Děti do šesti let se vezly zadarmo a bylo jich hodně. Určitě jsme v sobotu svezli na dvě stě padesát cestujících, dokonce se s námi z Vranovic svezla i skupinka cykloturistů, kteří již měli koupeny jízdenky na osobní vlak Českých drah, nicméně nabídka svézt se historickým motorákem je natolik zaujala, že je vrátili a jeli s námi:).

V následujících týdnech bychom Singrovku do Pohořelic provětrali ještě jednou a to v sobotu 13.10., kdy bychom rádi vyšli vstříct návštěvníkům pohořelických hodů, ovšem vše závisí na ochotě sponzorů.

O jízdách vyšla reportáž v břeclavském Deníku, přečíst si ji můžete zde. Pár fotek Lukáše Růžičky a Pavla Prchala můžete vidět zde.

Zpět